Właściwie Edward Alexander Crowley) (1875-1947), brytyjski mag, promotor magii jako dyscypliny duchowej, twórca filozofii-religii pod nazwą Thelema, opracował Thoth Tarot.
Najważniejsze zdarzenia z jego życia:
- 1898 Inicjacja w Hermetycznym Zakonie Złotego Brzasku (Hermetic Order of the Golden Dawn).
- 1904 Wedle własnego świadectwa Crowley otrzymuje od bezcielesnej istoty Księgę Praw – podstawową księgę w Thelemie.
- 1905 Prowadzi nieudaną ekspedycję na Mount Kanchenjunga w Himalajach.
- 1929 Publikuje Magię w teorii i w praktyce, podstawowe dzieło o magii.
- 1944 Wydaje Księgę Thoth, główne dzieło Crowley´a o Tarocie, zawierające ilustracje kart Thoth Tarot.
Edward Alexander Crowley urodził się w 1875 roku w Warwickshire w Anglii w zamożnej rodzinie mieszczańskiej, posiadającej między innymi browar produkujący piwo Crowley Ale oraz sieć pubów, w których to piwo było sprzedawane. Ojciec Aleistera był gorliwym chrześcijaninem należącym do odłamu angielskiego kościoła protestanckiego i laickim kaznodzieją. Matka Aleistera we wczesnym dzieciństwie nazywała go pieszczotliwie bestyjką. I faktycznie Aleister Crowley przez całe swoje życie identyfikował się z postacią Bestii Apokalipsy wrogiej Chrześcijaństwu.
Znaczną część dzieciństwa Crowley spędził w internatach prywatnych religijnych szkół dla chłopców. Codziennie, pod przymusem, często oznaczającym kary cielesne za popełnienie niewielkich wykroczeń, uczestniczył w mszach i przyjmował komunię. Gdy Aleister miał 11 lat odziedziczył spory majątek po zmarłym ojcu.
W latach 1895-1898 Crowley studiował w Cambridge matematykę i nauki klasyczne. Nie uzyskał jednak stopnia akademickiego. Poza zajęciami gorliwie oddawał się studiom w zakresie wiedzy ezoterycznej, mistyki, alchemii i magii.
Pozując na człowieka bez zasad, dysponując znacznym majątkiem, prowadził życie playboya. Miał stosunki z wieloma kobietami nie wyłączając prostytutek i kontaktów homoseksualnych. Dla przyjemności pisał poezje od wersetów mistycznych do erotyki.
Idąc za swoimi zainteresowaniami okultystycznymi Crowley wstąpił do Golden Dawn, w którym ton nadawali MacGregor Mathers, A.E. Waite, poeta William Butler Yeats, późniejszy laureat Nobla. W 1901 Crowley odwiedził przyjaciela na Ceylonie i spędził tam pewien okres czasu studiując nauki wschodu: buddyzm, hinduizm i jogę. Przez całe późniejsze życie praktykował intensywne ćwiczenia oddechowe.
Wedle własnego świadectwa w czasie pobytu w Kairze w 1903 r. bezpostaciowy duch o imieniu Aiwaz przekazał mu Księgę Praw (Liber AL vel Legis).
Ta objawiona księga znalazła się u podstaw nowej ogłoszonej przez Crowley’a filozofii-religii pod nazwą Thelema, właściwej dla epoki Nowego Aeonu. Stary Aeon był zdominowany przez pojęcia grzechu zakazów, w religiach jak Judaizm, Chrzescijaństwo, Buddyzm. Rozpoczynający się Nowy Aeon miał eksponować wolną wolę jednostki i jej radości. Po latach wypełnionych burzliwymi zdarzeniami Crowley przystąpił do pracy mającej na celu zintegrowanie swojej wiedzy ezoterycznej, a w szczególności Thelemy z Tarotem. Po pięciu latach wpółpracy z artystką Friedą Harris powstał Thoth Tarot. Talia wraz z ilustracjami została wydana u schyłku życia Crowley’a w 1944.
Kazimierz Pasiewicz
- Zaloguj się aby dodawać komentarze