1

JedenBóg, jedność, pełnia – symbol jeszcze niezróżnicowanego prapoczątku i jednocześnie pełni, do której wszystkie istoty i rzeczy znów powrócą, a więc jako jedność i zarazem symbol Boga; jest to także symbol indywidualności; personifikacja stworzonego człowieka. Jeden oznacza pierwszy – pierwsza strona kosmosu, kiedy to pojawia się czas, fragment wieczności; niepodzielny znak, w którym nie ma żadnego przeciwieństwa ducha wobec materii; to organiczna całość, jednolita w swoich wszystkich częściach. Niepodzielna liczba, która stwarza samą siebie i wszystkie inne liczby. Jest męską energią yang, której znakiem jest ciągła linia, aktywną, pozytywną. To pierwsza nieparzysta liczba, która – podobnie jak i pozostałe nieparzyste – dla pitagorejczyków była symbolem prawdy i harmonii we wszechświecie. Jako jedność, początek wszechrzeczy jest wyrażana przez literę alfa, alef; w hieroglifach egipskich obrazuje ją uniesiony palec; znak plastyczny symbolicznie odnoszony do wyprostowanego człowieka. Jest to również J – dziesiąta litera alfabetu, obrazująca i wyrażająca nasze Ja, ego, moc realizacji na materialnym planie.

W numerologii liczba Boga Ojca, stwórcy świata, starotestamentowego Jehowy. Jako liczba życia jest kojarzona ze Słońcem, symbolem życia, jej żywiołem jest ogień. Oznacza panowanie, przedsiębiorczość, przywództwo, szczerość, silną osobowość, dyscyplinę i niezależność. Jest dowódcą, dającym impuls do podejmowania działań; siewcą, uruchamiającym twórcze możliwości człowieka. W obliczu trudności jedynki wykorzystują siłę woli oraz determinację. Nierzadko zdarza się, że z równym uporem jak ku sukcesowi, zdążają do katastrofy. Niewiele osiągają przez przyjaźń i współpracę, bowiem zawsze starają się być numerem jeden. Nie są zbyt tolerancyjne, toteż swój autorytet powinny budować bez potrzeby panowania nad innymi. W negatywnym aspekcie dominuje zarozumiałość, egoizm, despotyzm, nieumiejętność współpracy, słuchania, kochania. Jej lekcją jest realizacja siebie samego, odczytywanie własnej wewnętrznej prawdy, budowanie adekwatnej osobowości. Istotą jest mądre używanie autorytetu, uczynienie z własnego ego narzędzia przejawu świadomości.

Numerologicznie do jedynki jest przypisane Słońce jako planeta oraz zodiakalny Lew, kamienie: rubin, diament, metal – złoto, niedziela, kolor żółty (żółć), złoty, pomarańczowy, szczęśliwe liczby 1, 3, 9. Wśród sławnych jedynek należy między innymi wymienić Emila Zolę, Paco Rabane, Lwa Tołstoja, Alfreda Nobla.

  • Zgodnie z symboliką Tarota jeden przedstawia Maga.
  • W Aniołach Kabały Vehuiah.
  • W runach Fehu.
  • W I-Cing heksagram C`ien.
  • Na Drzewie Życia sefira Kether.
  • W Hunie pierwsza zasada szamańska Ike.
  • Pierwsza czakra Muladhara.
  • Chór Serafiny.

Informacje o poszczególnych liczbach pochodzą z Encyklopedii Numerologicznej Sztuk Mantycznych autorstwa Dariusza Cecudy

Informacje o poszczególnych runach pochodzą z książki Ścieżki i bezdroża runiczne Tomasza Misterki (Dom Księgarski „Ezoteric”).