Pentakle ogólnie

9 pentakliZiemia – kwestie materialne, praca, zdrowie fizyczne, pieniądze i praktyczność

Pentakle – element ziemi – symbolizują świat materialny, wspólnotę tych, których łączy żmudny proces pracy, przekuwający myśli w czyn. Zazwyczaj widzimy dobre złote monety, którymi przede wszystkim są nasze ciało, zdrowie, wigor i cechy genetyczne. Ich podstawową właściwością jest ugruntowanie połączenia z Ziemią, odpoczynku, dostosowania do rytmu przyrody. Emocjonalnie personifikują obfitość i bogactwo wszelakiego rodzaju, zasobność, bezpieczeństwo, uwolnienie od zagrożeń. Kiedy czujemy się bezpieczni, jesteśmy bardziej twórczy i wydajni, ponieważ nie przeszkadzają nam zewnętrzne okoliczności i wewnętrzne obawy. Dobrobyt nie ogranicza się wyłącznie do sfery finansowej. Charakterystyczne jest, iż ubodzy z reguły są bogaci duchem, poprzez kontakt z tym, co piękne i boskie.

Warto zwrócić uwagę, iż sformułowanie talent w Biblii oznacza pieniądz, a przecież bogactwo czy obfitość w szerokim słowa tego znaczeniu zawiera w sobie takie pojęcia, jak talenty, umiejętności, posiadane kontakty z ludźmi. Nie ma znaczenia jak przejawia się talent – w postaci pieniędzy, umiejętności, fachowości – zawsze stanowi wiadomy potencjał, gotowy do przekształcenia w konkretny cel. Są ponadczasową walutą pozwalającą utrzymać się w tym świecie. Pentakle zawsze związane są ze sprawami bytu i pozycji. Mówią o zyskach i stratach finansowych. Ich zadaniem jest pomoc w zdobyciu pieniędzy i pozycji, lub ostrzeżenie przed stratą. Inwestowanie czasu, pracy, pieniędzy, zasobów zasługuje na rekompensatę i nagrodę. Źródła, którymi dysponujemy, są różnego rodzaju: intelektualne, artystyczne, znajdować się w przedsiębiorczości, chęci i sile przekształcania swojego środowiska.

Monety Pentakli poruszają się swobodnie, krążą wszędzie, przenoszą się nieustannie z miejsca na miejsce. Ich cechą jest szybkość i zmienność – tak łatwo pokazują się w naszym życiu i równie łatwo znikają z niego. W alchemicznym ujęciu złoto jest nie tylko standardem zewnętrznej wartości w zbiorowej kulturze, lecz także symbolizuje czystość wśród innych metali ze względu na swój naturalny błyszczący blask, ciepło odczuwane poprzez wzrok i dotyk. Z uwagi na te jakości złoto może być postrzegane jako energia Słońca, uwięziona w materii, pokazująca czwartą, najwyższą formę ewolucji żywiołu ziemskiego, wskazująca wewnętrzne światło inspirujące wszystkie formy. W swojej najwyższej manifestacji złoto wyobraża Ciało Boga, świat materii jako takiej.

Dariusz Cecuda