Tarot Inaczej

Umiarkowanie
Sąd
Sprawiedliwość
Śmierć
Mag
Kochankowie
Nadzieja
Cesarz

Dariusz Cecuda, Tarot Inaczej (Wielkie Arkana). Wydawnictwo KOS, Katowice 2022;
Wydawnictwo WronaZielona, Warszawa 2022

Alfa, początek – Omega, koniec; Tak powstał Tarot Inaczej
Tak na marginesie: co to za określenie Tarot Inaczej? Jak inaczej? W czym kryje się jego głębia? O co, tak naprawdę, chodzi? Na rynku jest około 600 talii Tarota. Zatem blisko 600 autorów zawarło swo-je spojrzenie na Świat Tarota, na jego blaski i cienie. Przeważająca większość nie ma zbyt wielkiego pojęcia o tym, co zrobiła. Przy tak dużej ilości talii wydawać by się mogło, że tarotowy rynek jest już wypełniony do ostateczności. Tak nie jest, bowiem coraz to powstają nowe talie, nowi autorzy chcą przedstawić światu swoje dzieła. To dobre zjawisko, bo świadczy o ciągle żywym duchu Tarota. Niemniej w tej beczce miodu zawiera się i łyżka dziegciu. Dużo talii zawiera w sobie podstawowe błędy, wynikające z braku rozumienia Tarota i jego historii.
Cóż więc zawiera w sobie Tarot Inaczej? Co mówi odbiorcom?

Nowatorskim podejściem jest odstąpienie od kart odwróconych. Czyli co? Nie ma negatywów Tarota? Są, tylko inaczej.

To czym jest owa nowość? Zdecydowana większość autorów tarotowych talii uważa, że ich dzieło jest na wskroś oryginalne, że nie ma lepszego opracowania.
Tarot Inaczej powiada: jest dzień i jest noc. Dom w blasku dnia wygląda ładnie, nocą jest ciemny, trudno dostrzec szczegóły. Czy jednak jest inny? Nie, to cały czas jest ten sam dom. My, jako od-biorcy, inaczej go postrzegamy w ciągu dnia, inaczej nocą. Generalnie w Tarocie jest tak, że w rozkładach mogą pojawiać zarówno karty w położeniu prostym, jak i odwróconym. Jest ok. Mamy bo-wiem do czynienia z plusami i minusami. Rzecz tylko w tym, że te arkana są pojedyncze. Zatem w rozkładzie, dajmy na to ośmiokartowym, mamy pięć kart w pozycji prostej i trzy w odwróconej. Analizujemy rozkład i czytamy go pytającemu. Jest super. Co jeśli w tym samym rozkładzie wystąpią karty w kolorze i skali szarości? Co jeśli owe w skali szarości będą odwoływały się do tarotowych cieni?
Tarot Inaczej wskazuje na większe możliwości interpretacyjne. Tarot Inaczej – nowy, stary świat tarotowych ścieżek.

Tu możesz kupić:karty z autografem autora
sklep.esoteria.eu

Inne miesca zakupu kart Tarot Inaczej
Magiczny sklep
W
ydawnictwo KOS