9

DziewięćPotrójna triada, a więc trzykrotność świętej liczby trzy, jest liczbą doskonałości, a także spełnienia – dziewięć miesięcy od poczęcia do narodzin; dziewięć chórów anielskich, darów Ducha Świętego. Dziewięciopiętrowa pagoda w Chinach uchodziła za symbol Nieba. W starożytności dziewięć Muz było personifikacją pełni ludzkich nauk i sztuk.

Numerologicznie jest to liczba oznaczają szczyt umysłowego i duchowego rozwoju. To ostatnia liczba w cyklu liczb prostych. Oznacza spełnienie, zakończenie, bilans. Wyciszenie, dotarcie do zamierzonego celu.

To punkt, w którym jedno koło ulega zamknięciu i wznosimy się na następne ogniwo spirali. Nasze pole widzenia poszerza się, przekraczamy granice czasu i przestrzeni. Liczba selekcji – co zatrzymamy, co zostawimy – i łaski. Po trójce – trójkącie stworzenia – i szóstce – przeniknięciu dwóch trójkątów – wartości materialnych i duchowych dziewiątka jest przygotowaniem do odrodzenia poprzez integrację wszystkich wartości i osiągniecie pełni. Jej żywiołem jest ogień. Dynamiczność działania dziewiątek zapewnia Mars. Są one pełne pasji, impulsywne, wrażliwe i pomysłowe. Jako potrojenie trójki są istnym wcieleniem pełni. Ich osobliwość wiąże się z faktem, że suma cyfr składających się na wielokrotność dziewiątki, zawsze wynosi dziewięć. Jednak ta szczególna właściwość oznacza skłonność do egotyzmu. Przejawiają skłonność do dominacji i najchętniej przejmują inicjatywę, brak im jednak cierpliwości i nie są w stanie interesować się czymś przez dłuższy czas. Duch rywalizacji może skłonić dziewiątkę do podjęcia decyzji, ale lubią sytuacje, które są wyzwaniem do działania i przezwyciężania trudności. Największą słabością jest brak rozwagi i nieumiejętność panowania nad sobą. Misją życiową dziewiątek jest służenie bliźnim, bycie dla nich oparciem i pociechą, a także pomocą w rozwiązywaniu ich problemów. Przeznaczeniem zaś ukazywanie innym tego, czym powinna być prawdziwa miłość i wielkoduszność. Lekcją jest z kolei otwarcie się na innych, poznanie drugiego człowieka i nauczenie się bezwarunkowego kochania. Zadanie to z pewnością nie należy do najłatwiejszych, jednak tylko podejmując wyzwanie, które przed nimi stoi, odnajdą szczęście i wewnętrzny spokój, a także duchową doskonałość, do której nieustannie dążą.

Astrologicznie do dziewiątki jest przypisany Mars i Jowisz, zodiakalny Baran oraz Strzelec, z kamieni diament i topaz. Metalem jest żelazo, dniem wtorek, kolorem czerwony, a szczęśliwymi liczbami są 9, 4 i 7. Wśród sławnych dziewiątek są między innymi Albert Einstein, Mikołaj Kopernik, Mahatma Gandhi, Antoine de Saint Exupery, Toulouse Lautrec, Carl Gustav Jung, Matka Teresa z Kalkuty.

  • Dziewiątka to Eremita w Tarocie.
  • W Aniołach Kabały Haziel.
  • W runach Hagalaz.
  • W I-Cing heksagram Siao-Cz’u.
  • Na Drzewie Życia sefira Jesod.
  • Chór Anioły.

Informacje o poszczególnych liczbach pochodzą z Encyklopedii Numerologicznej Sztuk Mantycznych autorstwa Dariusza Cecudy

Informacje o poszczególnych runach pochodzą z książki Ścieżki i bezdroża runiczne Tomasza Misterki (Dom Księgarski „Ezoteric”)