6

SześćLiczba dni Stworzenia; znak makrokosmosu, przedstawiany w postaci lotosu; gotowość i/lub spełnienie; doskonałość, ponieważ suma trzech pierwszych liczb równa się 6; u pitagorejczyków występowała jako środek pomiędzy dwoma a dziesięcioma, gdyż jedynki nie uważali oni za właściwą liczbę. W fizycznym świecie wyraża wszystkie kierunki w przestrzeni – górę, dół, przód, tył, prawo, lewo. W buddyzmie symbol Koła Życia; Koła Kosmicznego, składającego się z sześciu światów wędrówki dusz i dwunastu etapów ziemskiego życia. Sześcioramienna gwiazda, heksagram, jest pieczęcią Salomona, budowniczego Świątyni, do którego tronu prowadziło sześć stopni schodów. W chrześcijańskim symbolizmie ma ona ambiwalentny charakter: z jednej strony jako np. liczba dzieł miłosierdzia, z drugiej zaś jako liczba zła – w Apokalipsie 666 jest liczbą bestii.

Numerologiczna symetria i harmonia. Liczba wyrażająca się dwoma elementami – Ziemi i Powietrza, gdy wynika z trzydziestu trzech.

Pieczęć Salomona – zjednoczenie materii i ducha. Trójkąt materii skierowany jest wierzchołkiem w Niebo, a trójkąt ducha – wierzchołkiem w dół, ku Ziemi. Zawiera w sobie konieczność wyboru drogi życia pomiędzy łatwiejszą, ukierunkowaną na materialną stronę, a trudniejszą, prowadzącą do wielu wyrzeczeń ścieżką duchową. Towarzyszy jej poczucie samotności, uczy prawa nieingerencji, zwłaszcza, kiedy nie jest się proszonym o pomoc. W numerologii szóstka jest ściśle powiązana z Wenus, planetą miłości, dlatego też towarzyszy jej miłość, harmonia, domowa atmosfera jedności, uczciwości, wierności i wzajemnego zaufania. Będąc podwojoną trójką, szóstka, choć generalnie pozbawiona energii i sprytu, bywa twórcza. Jest szlachetna i prawa. Niesie ze sobą określoną misję życiową. Jest nią poświęcenie wszystkich wysiłków i całej energii dla dobra rodziny. Celem życia szóstek jest zapewnienie najbliższym miłej, rodzinnej atmosfery i poczucia bezpieczeństwa. Negatywnym aspektem szóstek jest nadmierna skłonność do zadowolenia z siebie, podporządkowywania się konwencjom, banalność i czepianie się drobiazgów, jak i pobłażanie samym sobie. Dla nich ważne jest materialne zabezpieczenie, które mogą uzyskać dzięki swojej inteligencji oraz zdolnościom, zwłaszcza w takich dziedzinach jak moda czy handel dziełami sztuki. Lekcją szóstki jest nauczenie się odpowiedzialności, wykonywania swoich obowiązków, równowagi pomiędzy braniem a dawaniem, pielęgnowania wewnętrznej harmonii.

Kamieniami szóstki są szmaragd, agat, opal. Jej metalem jest miedź, zodiakalnym znakiem Byk i Waga, dniem piątek. Kolorami szóstki są zielony, turkusowy, błękitny, a szczęśliwymi liczbami – 6, 8, 3. Sławnymi szóstkami byli między innymi Stevie Wonder, Charles de Gaulle, Christian Bernard, Aleksander Dumas, Galileo Galilei, Henryk Ibsen, Lenin, Tomasz Edison, Alfred Krupp.

  • Arkan Kochanków w Tarocie.
  • W Aniołach Kabały Lelahel.
  • W runach Kenaz.
  • W I-Cing heksagram Sung.
  • Na Drzewie Życia sefira Tifereth.
  • Szósta czakra Adjna.
  • Chór Cnoty.
  • W Hunie szósta zasada Mana.

Informacje o poszczególnych liczbach pochodzą z Encyklopedii Numerologicznej Sztuk Mantycznych autorstwa Dariusza Cecudy

Informacje o poszczególnych runach pochodzą z książki Ścieżki i bezdroża runiczne Tomasza Misterki (Dom Księgarski „Ezoteric”)