2

DwaPodział jedności; dualizm ludzkiej natury; przeciwstawne bieguny: lewy – prawy, słońce – księżyc, męski – żeński,  yin – yang. Dwoistość natury Chrystusa (ludzkiej i boskiej). U pitagorejczyków uchodziła za pierwszą rzeczywistą liczbę, ponieważ przedstawia pierwszą liczbę mnogą, ale również za liczbę błędu i nieładu; dopiero dwoistość rodzi wielość. To symbol podwojenia, sporu, przeciwieństwa, ale również równowagi; symbolizuje ruch, który jako pierwszy daje początek rozwojowi. Komplementarny dualizm ducha i materii, dnia i nocy, tworzenia i niszczenia; często symbolizowany przez dwie kolumny – białą i czarną. Tak jak jeden jest esencją, tak dwójka jest istnieniem. Szczególnie dualistyczne interpretacje przedstawia m.in. zoroastryzm z zasadami dobra (Ahura Mazda) i zła (Aryman) oraz zasady chińskiej filozofii yin i yang.

Zgodnie z doktryną numerologiczną jest to liczba wiecznej kobiety i kojarzy się z Księżycem, siłą równowagi. Wyraża żeński aspekt Natury, odpowiada żywiołowi wody. Receptywna liczba, przyjmująca w siebie ziarno, by pozwolić mu następnie dojrzeć. Twórczość w pierwotnym stanie. Sztuka bycia razem, rozumienia, współpracy, miłości. Oznacza bierność, poddanie, równy, pojednawczy charakter, pragnienie pokoju i równowagi. Dwójki są zrównoważone, rozsądne, szczodre i przyjacielskie. Troszczą się o dom i życie rodzinne. Do pełnej samorealizacji potrzebują towarzystwa i aprobaty innych. To doskonali członkowie zespołu, z reguły niepopadający w konflikt z otoczeniem. Ich siła przekonywania sprawia, iż są doskonałymi mediatorami; mają wzgląd na uczucia innych, podobnie jak liczą się z własnymi. Muszą jednak nauczyć się kontrolować emocje, ponieważ ich nerwowe reakcje i podejrzliwość mogą doprowadzić do nieporozumień. Z drugiej wszakże strony ich liczba bywa kojarzona z Szatanem i z tego też powodu mogą być okrutne, podstępne i złośliwe. Generalnie jednak można powiedzieć, iż dwójki są nie do końca określone, niezdecydowane i podatne na wpływy. Wiele więc zależy od tego, pod czyim znajdą się oddziaływaniem. Lekcją Dwójki jest nauczenie się współpracy, życia w społeczeństwie; słuchania oraz okazywania uczuć; rozumienia własnych uczuć i emocji oraz osłabiania ich wpływu.

Numerologicznie do dwójki jest przypisany Księżyc oraz zodiakalny Rak, z kamieni – opal, szafir, metalem jest srebro, dniem poniedziałek, kolorami biały i lila. Szczęśliwe liczby dwójki to 2, 7, 9. Sławnymi dwójkami byli między innymi Gabriel Marquez, Dalaj Lama XIV, Byron, Marrtin Luter King, Alberto Moravia.

  • Oznacza Cesarzową w symbolice Tarota Medytacyjnego Mandala Duszy.
  • W Aniołach Kabały Yeliel.
  • W runach Uruz.
  • W I-Cing heksagram K’un.
  • Na Drzewie Życia sefira Chokmah.
  • W Hunie druga szamańska zasada Kala.
  • Druga czakra Svadhisthana
  • Chór Cherubiny.

Informacje o poszczególnych liczbach pochodzą z Encyklopedii Numerologicznej Sztuk Mantycznych autorstwa Dariusza Cecudy

Informacje o poszczególnych runach pochodzą z książki Ścieżki i bezdroża runiczne Tomasza Misterki (Dom Księgarski „Ezoteric”)