4

CzteryLiczba ta nadaje nowy wymiar znanym, podstawowym elementom. Odzwierciedlający ją kształt – kwadrat – informuje nas o hermetyzmie i władzy, która, wzmacnia sama siebie, nie pozwalając na utratę własnej energii. Ziemia; materia i/lub rzeczy materialne; ciało; całość, świat stworzony; czterej Ewangeliści; cztery rzeki Raju; cztery strony świata, pory roku, żywioły. Wyraża to, co jest solidne i namacalne; jest przestrzenną równowagą świata; kwadrat symbolizuje Ziemię oraz materię, podczas gdy koło to ucieleśnienie sfer niebieskich oraz nieskończoności wszechświata. Wpisany w koło kwadrat stanowi emblemat wiecznego życia. Jest ona świętą liczbą pitagorejczyków, dla których reprezentowała spełnienie, rzetelność, równowagę, element Ziemi.

W numerologii czwórka oznacza cierpliwość, uzdolnienia i zdecydowanie. Nie jest szczególnie inspirująca, nie podrywa do lotu. Na ogół czwórki bywają przyziemne, flegmatyczne, praktyczne i pracowite. Są one solą ziemi – solidne i niezawodne. Dbają o własne i cudze bezpieczeństwo, jak i o to, aby wszystko, czym się zajmują miało trwałe fundamenty. Są w stanie walczyć z wielkim poświęceniem i wytrwałością i mają rzadko spotykaną cechę uczenia się na własnych błędach. Nie uzewnętrzniają swoich uczuć, ale gdy ktoś pozyska ich serce, są lojalnymi i oddanymi partnerami. Odczuwają lęk przed jakimkolwiek ryzykiem i dlatego często nie wykorzystują szans, jakie stwarza im życie. Brakuje im radości i luzu. W najgorszym układzie stają się nudne, skłonne do melancholii i ponuractwa. Misją życiową osób urodzonych pod wpływem tej wibracji jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji osobom je otaczającym. Powinny dokładać starań, aby siła charakteru, wysoki poziom moralności i inne wspaniałe zalety, jakimi się odznaczają, stanowiły inspiracje dla bliźnich do poważnego i odpowiedzialnego życia.

Astrologicznie do czwórki jest przypisany Saturn i Merkury, kamieniami są granat i szafir. Z metali przynależy ołów oraz uran. Zodiakalna Panna jest czwórką, odpowiadającym dniem jest środa. Kolorami czwórki są ciemna zieleń, brąz. Szczęśliwe liczby: 4, 6, 8. Sławne czwórki to między innymi Jorge Luis Borges, Desmond Tutu, Ryszard Wagner, Dante Allighieri, Zygmunt Freud, Samuel Morse, Maurice Ravel, Stalin.

  • Papieżyca w Tarocie Medytacyjnym Mandala Duszy.
  • W Aniołach Kabały Elemiah.
  • W runach Ansuz.
  • W I-Cing heksagram Meng.
  • Na Drzewie Życia sefira Chesed.
  • Czwarta czakra Anahata.
  • W Hunie czwarta szamańska zasada Manawa.
  • Chór Dominacje.

Informacje o poszczególnych liczbach pochodzą z Encyklopedii Numerologicznej Sztuk Mantycznych autorstwa Dariusza Cecudy

Informacje o poszczególnych runach pochodzą z książki Ścieżki i bezdroża runiczne Tomasza Misterki (Dom Księgarski „Ezoteric”)