8

OsiemOktawa, czyli odrodzenie, powtórne narodziny, Zmartwychwstanie, ponieważ Chrystus zmartwychwstał ósmego dnia po wjeździe do Jerozolimy. Obrzezanie Chrystusa ósmego dnia po narodzinach. Świat przejawiający się we wszystkich dziedzinach. W poziomie jest znakiem nieskończoności, zarówno kosmicznej, jak i duchowej. Cel duchowy, osiągnięty po przejściu siedmiu etapów (przekroczenie siódmego nieba). Stosunkowo często stare chrzcielnice mają formę oktagonalną, symbolizującą drugie narodzenie. Trzy ósemki, wzajemnie prostopadle położone, przy obracaniu tworzą liczbę Chrystusa. Liczba kosmicznego ładu i równowagi. W buddyzmie i hinduizmie osiem odgrywa ważną rolę. Często jest to liczba szprych buddyjskiego symbolu koła; tyleż płatków miewa nierzadko symbol kwiatu lotosu; osiem ścieżek prowadzi do doskonałości duchowej. Zakończenie procesu kreacji na planie materialnym powoduje wejście w etap przemian.

Ósemka to symbol nieskończoności i bezczasowości. To mistyczna liczba odrodzenia i realizacji. Wibracja daje dużą łatwość w operowaniu pieniądzem jako symbolem wymiany energii we współczesnym świecie, władzę i wymierzanie sprawiedliwości.

Reprezentuje żywioł Ziemi. Mówi o najwyższej sprawiedliwości, nagrodzie czekającej człowieka, jeśli na nią zasłużył poprzez swoje wysiłki. Osoby o tej wibracji powinny uważać, aby ich silny charakter i niezłomna wola nie stały się przyczyną nadużyć, prowadzących z kolei do życiowej i porażki. Warto w tym miejscu dodać, że wibrację tę charakteryzują krańcowości. Zaangażowanie w sprawy tego świata, wewnętrzny pęd przed siebie, wydajność oraz zdolność do skupionego wysiłku dają ósemkom szansę na osiągnięcie upragnionego celu. Są walecznymi, wytrwałymi materialistami. Ich wadami są bezwzględność i zawziętość, a także skrajne poglądy i impulsywny charakter. Zaspokojenie materialnych pragnień może doprowadzić do uczucia samotności i wyizolowania, tym bardziej, że potrafią panować nad swoimi uczuciami. Mogą znaleźć się w emocjonalnej pustce, gdzie będzie im towarzyszyła zazdrość, egoizm, cynizm, nieczułość, niesprawiedliwość, nietolerancja, mściwość. Powołaniem życiowym ósemek jest wykorzystanie ogromnej energii i równie wielkiej ambicji tak, aby przynosiły korzyści bliźnim. Ich karmą jest uświadomienie sobie, a następnie nauczenie innych, jak planować i zrealizować swe projekty, aby osiągnąć materialne korzyści, a także, jak w sposób uczciwy i bezstronny korzystać z władzy czy autorytetu, jaki posiadają, mając na celu dobro innych, nie tylko własne. Lekcją ósemek jest sublimowanie wartości materialnych celem odnalezienia ścieżki duchowego rozwoju i mądrego używania władzy. Zrozumienie prawdziwej wartości pieniądza, będącego przecież wyłącznie wyrazem wymiany energetycznej.

Ósemka jest związana z Saturnem, planetą symbolizującą wytrzymałość, a także z Marsem, jej kamieniami są topaz, rubin oraz szafir. Metalem – żelazo, ołów, dniem wtorek, kolorami czerwony i czarny. Do ósemki jest przypisany Skorpion i Koziorożec. Szczęśliwe liczby to 8, 1, 6. Sławne ósemki to między innymi Jan Paweł II, Anatolij Karpow, Graham Green, Paul Newman, Rudyard Kipling, Michał Anioł, Aleksander Puszkin, Rafael, Picasso, Oscar Wilde, Barbara Streisand.

  • Ósmą kartą tarota jest Sprawiedliwość.
  • W Aniołach Kabały Cahetel.
  • W runach Wunjo.
  • Na Drzewie Życia sefira Hod.
  • W I-Cing heksagram Pi.
  • Chór Archanioły.

Informacje o poszczególnych liczbach pochodzą z Encyklopedii Numerologicznej Sztuk Mantycznych autorstwa Dariusza Cecudy

Informacje o poszczególnych runach pochodzą z książki Ścieżki i bezdroża runiczne Tomasza Misterki (Dom Księgarski „Ezoteric”)